.

Proje Detayı

Yapılan İş : Statik Analiz

Türkiye’nin en uzun asansör test kulesi

90m’lik yüksekliği ile Fupa Asansör Asansör test kulesi Türkiye’nin en uzun asansör test kulesi ünvanına sahiptir, Avrupa’da da sayılı test kuleleri arasında yer almaktadır. Kulenin en üstünde panoramik seyir sunan bir kata sahiptir. Ayrıca mekanik kat, vinç katı ve makine dairesi katları ile kumanda odası mevcuttur.

Bu kule ile Türkiye asansör sektörü farklı bir kategoriye adım atmıştır. ISO 4190 da sınıf VI ile tarif edilen yoğun trafiğe uygun ve yüksek hızlı asansörlerin geliştirilmesi, testi ve sertifikalandırılması artık mümkün hale geliyor. Kulede test edilecek olan sistemlere ait bileşenlerinin de test edilmesiyle bileşen imalatçıları da ürünlerini geliştirme ve test etme imkânı bulacaktır. Kulede seyir konforu, vibrasyon, gürültü, kalite, güvenilirlik, enerji verimliliği ve benzeri testler yapılabilecektir.

4.0m/s ve üzeri asansörlerin test imkanı

Bu test kulesinde ilk etapta 4 m/s hızlarına kadar model asansörlerin testleri yapılacaktır. Kulede 2.000 kg beyan yüküne kadar asansörlerin test edilebilmesi mümkün olabilecektir. Test kulesinde model asansörlerin testleri yapılabileceği gibi bu asansörlere ait bileşenlerinde testleri yapılabilecektir. Yapılan bu testlerden sonra model asansör sistemleri ve bileşenlerinin standartlara uygunlukları ile ilgili sertifikalandırılması sağlanacaktır.

Proje Videosu : https://www.youtube.com/watch?v=nwhGC2cCRHE

Müşteri: Fupa Asansör
Kat Adedi : 19
Yılı: 2021