Milenyum Proje ve Danışmanlık Tarafından Yapılan Performans & Güçlendirme Çalışmaları

Milenyum Proje tarafından birçok resmi kurum ve özel şahıs/şirket/site için güçlendirme ve performans analizi yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda şu konulara özellikle dikkat edilmektedir;

  • Saha işlemlerinin başında, projelendirmeyi yapan inşaat mühendisleri bulunmaktadır. Birçok firma, Röleve ve binayı tanıma işlemlerini bir laboratuara yaptırmakta, binanın hesaplarını yapan mühendis ise binayı görüp anlamadan bilgisayar başında çizimleri/analizleri yürütmektedir. Bu şekilde yapılan çalışma sonucunda, bina iyi anlaşılamadığı için çözümü yapılan bina ile gerçek bina arasında büyük davranış farklılıkları olabilmektedir. Binanın hesabını yapan mühendisin sahada bulunmaması, önemli bir eksiktir. Bu eksiğin olmaması için saha işlemleri de tarafımızca yürütülmektedir:
  • Bu işlemlerin doğru yürütülebilmesi için, kendi saha ekibimiz ile çalışma yapmaktayız.
  • Performans analizi hesapları için, kendi şirket bünyemizde geliştirdiğimiz yazılımları kullanmaktayız. Bu yazılımlar, yerli ve uluslararası başka yazılımlar ile entegre olarak, veri giriş ve analizleri daha hassas ve az hata ile yapmaktadır. Sonuçları tablolar ve üç boyutlu grafikler üstünde göstermektedir:
  • Talep edilmesi durumunda, projelere İstanbul Teknik Üniversitesi Betonarme-yapı statiği kürsüsünden onay alınmaktadır. Bu sayede projeler bir hakem tarafından kontrol edilmiş olmaktadır. Birçok performans hesabında güçlendirme çıkmadığı halde mühendisler kendilerini güvene almak için yapıya yetersiz raporu yazmaktadırlar. Veya yapılan hesaplar mal sahipleri arasında tartışmaya yol açabilmektedir. Üniversite onayı ile bu tip olumsuzlukların da önüne geçilmektedir.

6 Şubat 2023 Pazarcık depremi gerçekleştikten 24 saat içinde deprem bölgesine intikal edilmiş, kamu kurumları, özel kuruluşlar ve şahıslara ait binalarda incelemeler yapılmıştır. İncelemeler yaklaşık 10 gün sürmüş, bu süreçte Hatay, İskenderun, Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya ve Gaziantep’de belirlenen lokasyonlarda inceleme yapılıp rapor hazırlanmıştır.

Kurslar/Seminerler

Ulusal ölçekte güçlendirme, yapı performansı ve deprem yönetmeliği ile ilgili birçok eğitim verilmiştir. Eğitimlere halen İMO Youtube sayfasından erişilmektedir.

Adana İmo Performans ve Güçlendirme Kursu

6-7 Mayıs 2023 tarihinde  Adana İmo’da gerçekleştirilmiştir.

  1. İstanbul İmo Türkiye Deprem Yönetmeliği 2018 Sta4CAD Semineri

  1. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Lisans Belgesi

 

Hazırlanan Güçlendirme/Performans Projeleri

Bu kısımda hazırlanan projeler hakkında bilgi verilecektir…

Binanın inceleme işlemleri, hasar tespiti, karot alınması, röntgen ve sıyırma işlemleri şirketimiz bünyesinde gerçekleştirilmiştir. Bu işlemler analizleri yürütecek olan mühendis gözetiminde yapılmıştır. Böylelikle saha işlemleri ile hesap/raporlar uyumlu olmuştur.

 

 

Deprem bölgesinde bulunan sitenin performansı, Zaman tanım alanında deprem simülasyonu ile belirlenmiştir. Bu simulasyona ait videolar youtube kanalımızdan izlenebilir. (https://www.youtube.com/@milenyumprojedansmanlkyaps1990)
Yapılan hesaplarda, uluslar arası geçerliliği olan yazılımlar ve geliştirilen arayüz kullanılmıştır

Deprem Bölgesi Kurum Binası

Bir kuruma ait olan binanın performans analizi yapılmıştır.  Binanın inceleme işlemleri, hasar tespiti, karot alınması, röntgen ve sıyırma işlemleri şirketimiz bünyesinde gerçekleştirilmiştir. Bu işlemler analizleri yürütecek olan mühendis gözetiminde yapılmıştır. Böylelikle saha işlemleri ile hesap/raporlar uyumlu olmuştur.

Hesaplarda yine Zaman tanım alanında deprem simülasyonu kullanılmıştır.

Tarihi Yapı Güçlendirme Projesi

Bozüyük’te bulunan tarihi yapının performans hesapları ve güçlendirme projesi hazırlanmıştır.

Prefabrik Fabrika Performans Projesi

Dilovasında bulunan prefabrik binaya ait performans hesapları yapılmıştır:

Su kulesi performans ve güçlendirme projesi

1994 yılında imal edilmiş 250 ton su kapasiteli depoya, yönetimin isteği üzerine çaprazlar kullanılarak güçlendirme projesi hazırlanması.

Kamu Bankası Yapı Performans Analizi ve Güçlendirme Projesi (İZNİK/BURSA)

Yapının deprem performans analizleri yapılmıştır. Yığma kat olan 2. normal kat yıkılarak yerine çelik konstrüksiyon kat inşa edilmesi için imalat projeleri ve hesap raporu hazırlanmıştır.

Kamu Bankası Güçlendirme Projesi (OSMANBEY/İSTANBUL)

Malzeme deneyleri, İstanbul Teknik Üniversitesi Yapı Malzemesi Laboratuvarında yapılmıştır. Yapıya ait performans hesapları çıkarılarak depreme karşı güvenliği raporlanmıştır.

Kamu Bankası Yapı Performans Analizi ve Güçlendirme Projesi (ORTAKÖY/ISTANBUL)

İmalat aşamasında kontrollük hizmeti verilmiştir. Gerekli durumlarda proje revizyonu yapılmıştır. İlk üç kat taşıyıcı elemanları betonarme mantolama yapılarak güçlendirilmiştir. 4.,5.,6. ve 7. kat taşıyıcı elemanları çelik mantolama yapılarak güçlendirilmiştir.